Ukliďme Česko!

DEN ZEMĚ - Ukliďme Česko! Ukliďme Chrastavu!

Žákovský parlament naší školy po covidové pauze opět rozjel svoji činnost a první akcí, kterou si nenechal ujít, bylo připojení se k celorepublikové výzvě "Ukliďme Česko".

Akce oficiálně probíhá od 1.dubna, my jsme hromadný úklid Chrastavy a okolí zorganizovali na pondělí 3.4.2023. Za žákovský parlament se hlavní organizátorkou akce stala Kateřina Starhoňová z 9.B, která se svého úkolu zhostila s nadšením.

Za naši základní školu se akce zúčastnilo zhruba 40 dobrovolníků z řad parlamenťáků, žáků a učitelů. A protože v množství je síla, připojila se k uklízecí výzvě i celá školní družina, což bylo dalších 60 dětí se svými vychovatelkami.

Skupiny dobrovolníků vyrazily na všechny světové strany a sjednotily se pro správnou věc. Akce byla nepovinná, a pokud vás zajímá, co za to děti dostaly nebo co všechno jsme jim za to slíbili, tak odpovídáme NIC. Opravdu přišly či zůstaly v družině samy za sebe, ze svého přesvědčení, připraveny napravit to, co se ještě odčinit dá.

Děkujeme všem zapojeným dětem, které předvedly, že ne všichni se mají strkat do stejného pytle, a byly příkladem všem svým spolužákům a spoluobčanům.

Shodou okolností se tento den konal i výukově vzdělávací program pro některé žáky 1. stupně v nedalekých Hejnicích. Zde se dozvěděli nemilou, ale důležitou pravdu, že největším nepřítelem planety jsme my lidé. Tak je vlastně spravedlivé, že zase my lidé si tu zeměkouli musíme po sobě uklidit ..., protože ono se to samo neudělá!

Budeme doufat, že toto naše konání má smysl a možná jediné, co pro to můžeme udělat, je to, jak se sami k tomuto problému postavíme, jak sami půjdeme příkladem a hlavně, že nám to nebude jedno!

Je to opravdu na každém z nás, jak nejlépe využijeme čas, který strávíme na této jediné obyvatelné planetě. A pro začátek - třiďme odpad, má to smysl!!!

Helena Šťastná (vychovatelka ŠD), Petra Burešová (koordinátorka ŽP)

Odkaz na kompletní fotogalerii zde: https://skolachrastava.rajce.idnes.cz/Uklidme_CESKO/